EKİP VE GELECEK

30 okunma Nisan 2021

Hayatımızın her alanında her zaman ve her konuda desteğe ihtiyacımız olabilmektedir. Ekip çalışması, ihtiyaç duyulduğunda çalışma arkadaşlarından yardım ve destek istemektir. Hatta bu yardımı istemeden diğer çalışma arkadaşlarının bunu hissetmesi ve yapılması gereken iş ve işlemlerin tamamlanmasını sağlamasıdır.

Bu yardımlaşmayı kültür haline getiren işletmeler başarıyı yakalamaktadırlar. İşletmelerde de özellikle birinci nesil yani işletme kurucuları zamanında işletmeyi hayata tutundurmak ve işletme ile birlikte varoluş mücadelesi veren çalışma arkadaşları ekip çalışmasını kültür haline getirerek başarıyı yakalamışlardır. 

Aile işletmelerinin başarılarının temelinde yola çıkılan çalışma arkadaşlarının her zaman ve her konuda birbirlerine olan güveni ve ihtiyaç duyması halinde ise yanında olmasından kaynaklanmaktadır. Birinci nesilde her ekip çalışanı ve lideri her zaman ve her konuda birbirlerine güvenebileceklerini bilmektedirler. Başarının temeli de burada yatmaktadır. Güven, her olumsuzluğu ve problemi aşmada çalışanlara manevi bir güç verecektir. Birlikte yola çıkılan kişilerde işletmenin bütününe hizmet anlayışı yer almaktadır. Yapılanlar şahıs ve bölümlere değil tüm işletme yararınadır. Güvenin olduğu ortamda gelecek kaygısı ve başarısızlık sonucu tekrar ayağa kalkamama korkusu olmayacaktır. Güvenin hakim olduğu iş ortamında işbirliği, ekip çalışması artar hele bir de bunu kültür haline getirmek işletmeye pozitif bir enerji katacaktır. İşletmenin kurucusu ekibinin kapasitesini ve gücünü en üst seviyede işletme için harcamasını sağlaması, kurucunun ekibi ile yan yana omuz omuza olduğunu hissettirmesinden kaynaklanmaktadır.

İşletmelerin birinci nesilde yakaladığı bu pozitif enerji, güven ve birliktelik duygularını, değişen dünya koşulları, her zaman olağan hale gelmiş krizler, artan rekabetlerde de göstermeleri işletmeye cesaret verecek, verimliliği arttıracak ve gelecek nesillere değişen gelişen bir işletme olarak devir olacaktır.

Ortak bir hedefi ve amacı olanların başarısını her zaman duymakta, okumakta ve görmekteyiz. İşletmelerimizin ilk günkü heyecanını kaybetmeden yola devam etmesi dileğiyle…